ÜRÜNLERİMİZ

Tüm projeleriniz için kaliteli bakış açısı

Slider

Mantofix-Gold

Mantofix-Gold; Çimento esaslı, polimer katkılı, yüksek performanslı, ısı yalıtım levhalarının (EPS, XPS, taş yünü vb.) beton, tuğla, gaz beton gibi yüzeylere yapıştırılması için kullanılan, üstün özellikli yapıştırma harcıdır.

 

KULLANIM ALANLARI:

• Konutlar, alışveriş merkezleri ve hastaneler
• Yatay, düşey ve baş üstü uygulamalarda
• Her türlü mineral yüzey üzerinde
• İç ve dış mekânlarda, brüt beton, tuğla, gaz beton üzerine ısı yalıtım levhasını yapıştırmak için kullanılır.
• Mantolama dışındaki uygulamalarda da genel yapıştırıcı olarak kullanılabilir

YÜZEY HAZIRLAMA:

 Yüzey düzgün, temiz, kuru, tutunmaya imkân veren matlıkta, sağlam ve kendini taşıyabilecek yapıda olmalıdır. Alt sıva tabakası veya kaba sıva uygulandıktan en az 4 hafta sonra Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı uygulamasına başlanmalıdır. Özellikle gaz beton gibi emici yüzeyler uygulama sırasında nemlendirilmelidirler. Eski boyalı yüzeylerde, kabarmış ve dökülmeye yüz tutmuş bölümlerin kazınması, cephede oluşmuş çatlakların ise tamir harçlarıyla tamiratının yapılması gerekmektedir. Ayrıca eski boyalı yüzeylerin tutunmaya elverişli hale getirilebilmesi için çentiklenmesi gerekir.

HARCIN HAZIRLANIŞI:

Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı temiz ve soğuk su içerisine yavaş yavaş ilave ederek karışım topaksız hale gelene kadar düşük hızlı bir karıştırıcı ile yaklaşık 10 dakika karıştırılır. Gerekli su miktarı hava şartlarına göre ayarlanmalıdır. Karıştırılan harç 5 dakika dinlendirilir ve tekrar karıştırılır. Eğer gerekli ise karışımın kıvamı su katılarak tekrar ayarlanır. Hazırlanan karışım hava şartlarına da bağlı olarak 2 saat içinde tüketilmelidir. Sertleşmiş malzemeye su ilave edilerek kullanılmamalıdır.

UYGULAMA :

Gerekli alt zemin hazırlığı yapılmış yüzeyler için yalıtım levhasının kenarlarına çerçeve oluşturacak şekilde 4-5 cm’lik şerit halinde ve orta kısmına da eşit uzaklıklarda 3 parça Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı noktasal olarak mala boyutlarında sürülür. Düzgün yüzeylerde 10×10 taraklı çelik mala ile taraklama da yapılabilir. Levha taş yünü ise, levha kenarlarına ve öbek noktalarına ince bir tabaka şeklinde yapıştırıcı uygulaması yapılarak levhanın astarlanması sağlanır. Bu işlemden sonra standart yapıştırıcı uygulaması yapılır. Levhaların yan yüzeylerine yapıştırıcı sürülmemelidir. Uygulanacak yapıştırıcının kalınlığı alt zeminin düzgünlüğüne göre ayarlanmalıdır. Bu şekilde hazırlanmış plaka, yapıştırılacak yüzeye hafif bir baskı ile aşağıdan yukarıya, en altta su basman profiline oturtularak bir birine değecek şekilde sıralanır. Yalıtım levhalarının derzleri üst üste gelmemeli, levhalar şaşırtmalı olarak yerleştirilmelidir. Yapıştırma, mastar yardımıyla düzgün bir yüzey oluşturulacak şekilde iyice bastırılarak yapılır. Levhaların arasında boşluk kalmamasına azami özen gösterilmeli, yine de boşluk kalması durumunda aynı levhadan kesilecek uygun kalınlıktaki malzeme ile bu aralıklar mutlaka kapatılmalıdır. Uygulama veya kuruma esnasında çevre sıcaklığı ve yüzey sıcaklığı +5 °C ile +35 °C arasında olmalıdır. Doğrudan güneş ışığı alan yerlerde, yağmurda ve kuvvetli rüzgârda uygulama yapılmamalıdır. Ürün prizini alana kadar dondan korunmalıdır.

 

UYGULAMA SINIRI:

  • Cam mozaik, seramik, Boyalı, eski ve tozlu yüzeylere yapılacak uygulamalarda özel önlemler alınmalıdır; Cam mozaik ve seramik gibi parlak yüzeyler astar ile astarlanmalıdır. Boyalı eski yüzeyler çentiklenmeli veya astarlanmalıdır.
  • +5°C ‘nin altında kalacak ortam şartlarında mutlaka korumaya alınmalı, naylon ile etrafı kapatılmalı veya ısı yalıtım plakaları serilerek ürünün dona maruz kalması engellenmelidir.
  • +35 °C ‘nin üzerindeki sıcaklıklarda mutlaka korumaya alınmalı, naylon ile etrafı kapatılmalı veya ısı yalıtım plakaları serilerek ürünün ani su kaybına maruz kalması engellenmelidir.
  • Levha yüzeye yapıştırıldıktan sonra hava sıcaklığına bağlı olarak 24-48 saat içerisinde dübelleme işlerine geçilebilir.
  • Uygulamadan sonra direk güneş ışığı, şiddetli rüzgâr, yüksek hava sıcaklığı (+35°C üzeri) yağmur ve don gibi olumsuz hava koşullarına karşı korunmalıdır. Ürün tam kürünü alıp sertleşmeden, eller su ve deterjan ile temizlenmelidir.

 

KARIŞIM:

 

 25 kg Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı hava şartlarına da bağlı olarak 5-6 lt su ile karıştırılır.

 

KURUMA SÜRESİ:

 

Levhalar yapıştırıldıktan en az 24 saat sonra dübellenir ve üst katman uygulamasına başlanır. Tam kuruma süresi 2-3 gündür. Kuruma, suyun buharlaşması ile fiziksel olarak olduğu için düşük sıcaklık ve yüksek nem oranında kuruma süresi uzar.

 

SARFİYAT:

 

Polistren levha için: 4,0 – 4,5 kg/m2

Taşyünü levha için: 5,5 – 6,5 kg/m2

Belirtilen sarfiyat miktarlarının yüzey ve uygulama şartlarına göre farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır. Kesin sarfiyat için kontrollü numune yapılmalıdır.

 

AMBALAJ:

 

25 Kg Kraft Torba

 

DEPOLAMA:

 

Açılmamış ambalajda kuru olarak ve nemden korunarak 12 ay depolanabilir

 

SAĞLIK VE EMNİYET:


Tüm kimyasal ürünlerde olduğu gibi kullanma ve depolama sırasında gıda ürünleri, deri, göz ve ağızla temas ettirilmemelidir. Uygulama esnasında, iş ve işçi sağlığı kurallarına uygun iş elbisesi, koruyucu eldiven, gözlük ve maske kullanılmalıdır. Kaza ile yutulduğunda doktora başvurunuz. Deri ile temasta bol su ile yıkayınız. Çocukların erişemeyeceği yerlerde depolanmalıdır.